Haber

KİRALAMA İŞLEMLERİ

POYRAZ GAZETESİ 30 AĞUSTOS 2015 YAZISI

İyi haftalar sevgili okurlarım. Bu sayıdan itibaren sizleri Emlak İşlemleri konusunda aydınlatmaya çalışacağım.

Öncelikle kiralama işlemleri konusunda bilgilendirme yapmak istedim.

Alabileceğiniz en yüksek kirayı almak istiyorsanız, öncelikle ev detaylı olarak temizletilmeli. Evi göstermeden önce elektriği kapattırmamalısınız. Kiracı evin tüm odalarını aydınlıkta görmek isteyecektir. Evde tamir gerektiren şeylere bakım yaptırmalısınız.

Kira bedelini hesaplarken emsal dairelerin kiraları mutlaka önemlidir ancak Türkiye şartlarında bir dairenin kira bedeli kabaca, dairenin bedelinin 180’de, 200’de 1’i olarak alınabilir. Bedeli 200.000 TL olan bir dairenin kira getirisi de ortalama 1000 TL civarında olmalıdır.

 

Güvence bedeli yani depozito, Yeni Borçlar Kanunu metnine de işlenmiş ve düzenlenmiştir. Buna göre eğer sözleşmede kararlaştırılmışsa depozito yani güvence bedeli, 3 aylık kira bedelini geçemeyecektir. Kiracının gayrimenkulü boşaltmasının ardından karşılaşabileceğiniz sorunlara yönelik olarak gayrimenkulün o anki durumuna göre mutlaka depozito almalısınız.

Evini kiraya verenler genellikle komisyon vermemek için emlakçıyla çalışmayı tercih etmezler. Ancak bu konuda bir profesyonelden destek alınırsa daha doğru sonuçlar alınabilir. Emlakçıların görevi bir mülkün en iyi şekilde görülmesini ve kiralanmasını sağlamaktır. İyi bir emlakçıyla çalıştığınızda, kiraya verme konusunda karşınıza çıkacak prosedürlerle uğraşmanıza gerek kalmaz. Emlakçı pazarlık konusunda da ev sahibi ve kiracı arasında tampon bölge vazifesi göreceği için bu tür detaylarla yorulmadan evinizi en doğru şekilde kiraya vermeniz mümkün olacaktır.

Bir emlakçıda aramanız gereken ilk özellik güvenilirliktir. Ayrıca satış ve pazarlama konusunda uzmanlaşmış olduğuna inanılan bir emlakçıyla çalışmanız zaman kaybını önlemek açısından da faydalı olacaktır. Teamül gereği, Kiralayan taraf, emlakçı kullanmış olsa dahi, emlakçının yardımıyla kiralama gerçekleşmiş olsa dahi, herhangi bir bedel ödemeyecektir. Kiracı, emlakçı’nın komisyon sözleşmesini imzaladığı takdirde, kiralama sözleşmesinin gerçekleşmesi durumunda yıllık kira bedelinin % 12’si oranında komisyon ücreti ödemekle mükelleftir.

Kiralama işlemini mutlaka kontratlı yapınız. Kontratı hazırlarken kira artış oranını ve dairedeki demirbaşları (Termosifon, kalorifer petekleri, kombi cihazı, beyaz eşya vb.)  özellikle belirtmelisiniz. Bu artış, bir önceki kira yılında Üretici Fiyat Endeksi (ÜFE)’ndeki artış oranını geçmemek koşuluyla geçerlidir. Ayrıca kira bedeli yabancı para olarak kararlaştırılmışsa beş yıl geçmedikçe kira bedelinde değişiklik yapamazsınız. Evin boyalı olup olmadığı, kiralananın durumu, kapıların hangi malzemeden yapıldığı, banyo fayanslarının markası gibi detaylı bilgileri kontrata ekleyerek, dairede kiracı tarafından sizin onayınız alınmadan yapılan değişiklikleri tespit edebilir ve kanıtlayabilirsiniz. Eğer mümkün olursa, kira sözleşmesinin başlangıcında her iki tarafta örnek olarak tutulacak şekilde fotoğraflanması, ileride çıkabilecek ihtilafları önler.

Evinizi kiraya verirken elektrik, su ve doğalgaz gibi fatura ödemesi gerektiren abonelikleri kiracının üstüne almasını sağlamalısınız. Kiracının evden kaçması durumunda, faturalar kendi adına düzenlendiği için, bu borçları ödeme mükellefiyetiniz olmayacaktır. Kiracının apartman aidat borcunu ödememesi ise kontratta belirtildiği üzere, başlı başına bir tahliye sebebidir. O nedenle kiracının aidat ödeme bilgilerini en az kira ödemeleri kadar sıkı takip etmekte fayda var. Borç ödenmeden kaçılması söz konusu olursa bu hususta kiracı hakkında icra takibine geçilebilir. Ancak kiracının sabit bir işi (Örneğin SGK anlamında bir çalışan) veya üzerine kayıtlı bir mal varlığı yoksa alacağın tahsili gerçekleşemeyebilir.

Bir sonra ki sayımızda sizlere Kiracının tahliyesi ile ilgili bilgiler vereceğim.

Her türlü sorularınızı ve sorunlarınızı benim ile paylaşabilirsiniz.

 

Ercüment YAMAN

Gayrimenkul Danışmanı

ercuyaman@hotmail.com

ercument@remax-comfort-izm.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir