Haber

2019 YILINDA ÖDENECEK GAYRİMENKUL VERGİLERİ

Merhabalar sevgili okurlarım. Sevinçleriyle, üzüntüleriyle, savaşlarla, terörle ve ekonomik sıkıntılarla dolu koskoca bir yılı daha geride bıraktık. 2018 yılı içerisinde beni en çok mutlu eden olayların başında, yazılarıma gösterdiğiniz ilgi ve gerek mail (ercuyaman@hotmail.com) gerekse de www.candarliyaman.com siteme gönderdiğiniz sorularınızı okumak geldi.

Bu yılın son yazısına başlamadan önce 2019 yılının hepimize; barış, huzur, sağlık ve ekonomik olarak mutlu olacağımız günler getirmesini diliyorum.

Sahip olduğumuz servetin ana unsurlarından biri olan gayrimenkuller, birçok vergiye konu olmuştur.

Gayrimenkul mülkiyetine sahip olma,  gayrimenkul değer artışları ve gayrimenkullerin intikali servet vergisine konu olurken, gayrimenkullerin sağladıkları gelirler üzerinden ayrıca vergi alınmaktadır.

Ev, işyeri, arsa ve arazi gibi taşınmaz mal sahiplerinin ödemeleri gereken vergileri şu şekilde sıralayabiliriz;

  • Emlak vergisi,
  • Çevre temizlik vergisi,
  • Değer Artış Kazancı Vergisi,
  • Kira Vergisi
  • Veraset İntikal Vergisi

Emlak vergisi ne zaman ödenecek?

1319 sayılı kanun gereğince evi, arsası, arazisi ve işyeri olan herkes, her yıl bu vergiyi ödemekle mükelleftir. Taşınmazını 2018 yılı içerisinde alan kişilerin vergi sorumluluğu 2019 yılında başlamaktadır. Vergi için ödenecek bedel, Emlak Vergisi Kanun’una göre hesaplanan taşınmazın “vergi değeri’dir. Senede iki eşit taksit halinde ödenebilen emlak vergisinde, 2019 yılında ilk taksitler Mart, Nisan ve Mayıs aylarında ödenirken, ikinci taksitler Kasım ayında ödenecektir.

Çevre temizlik vergisi ne zaman ödenecek?

Çöp vergisi olarak da bilinen çevre ve temizlik vergisi belediyelerin sunduğu çevre ve temizlik hizmetleri gereğince mesken, işyeri ve diğer yapıları kullanan kimseler tarafından ödenir. Verginin mükellefi taşınmazın kullanıcısıdır. Çevre temizlik vergisi, ev ve işyerlerinde farklı şekilde ödenmektedir. Evlerin vergisi su faturalarına yansıtılırken, İşyerlerinin ki ise verginin ilgili belediyesine ödenmesi gerekmektedir. İşyeri vergisi ister belediyeye gidilerek, ister online bir şekilde e-belediye sistemi üzerinden ödenebilmektedir.   Senede iki eşit taksit halinde ödenen çevre temizlik vergisi 2019 ilk taksit ödemeleri Mart, Nisan ve Mayıs aylarında, ikinci taksitler Kasım ayında ödenecektir.

 Değer artış kazancı vergisi ne zaman ödenecek?

Değer artış kazancı vergisi, mevcut uygulamaya göre taşınmaz malların edinim tarihinden itibaren 5 sene içinde satılması durumunda ödenmektedir.   Değer artış kazancı vergisi hesaplamaları ÜFE oranlarına göre yapılmaktadır. Taşınmazın satın alındığı tarih ile satıldığı tarihin ÜFE oranlarına göre yapılan hesaplama sonrasında vergi bedeli belirlenmiş olur.    2019 değer artış kazancı vergisi ilk taksiti Mart ayında ve ikinci taksiti Temmuz ayında olmak üzere iki taksitte ödenir. Değer artış kazancı olarak ödeyeceğiniz bedeli internet üzerinde https://www.emlakkoalisyonu.com/araclar/deger-kazanc-vergisi adresini kullanarak kendinizde hesaplayabilirsiniz.

Kira Vergisi ne zaman ödenecek? 

2018 yılında taşınmaz malını kiraya vererek gelir elde eden kimseler 2019 yılında kira gelir vergisi ödemekle mükelleftir. Vergi için her sene bir istisna sınırı belirlenmektedir.  Bu sınırın altındaki gelirler vergilendirilmezken, İstisna sınırı üstündeki gelirler vergilendirilir ve iki eşit taksit halinde ödenir.   2019 kira gelir vergisi ilk taksiti Mart ayında ikinci taksiti ise Temmuz ayında ödenecektir.  Ödemeler; Gelirler Dairesi Başkanlığının internet sitesi üzerinden anlaşmalı bankaların kredi kartları ile veya anlaşmalı bankaların internet bankacılığını kullanarak ya da tüm vergi dairelerinden elden yapılabilmektedir. Kira gelir vergisi olarak ödeyeceğiniz bedeli internet üzerinde https://kira-vergisi.hesaplama.net/ adresini kullanarak kendinizde hesaplayabilirsiniz.

Veraset ve intikal vergisi ne zaman ödenecek?

Veraset ve intikal vergisi, Türkiye Cumhuriyeti tabiyetinde bulunan şahıslara ait mallar ile Türkiye’de bulunan malların veraset tarikiyle veya her hangi bir suretle olursa olsun ivazsız bir tarzda bir şahıstan diğer şahsa intikali Veraset ve İntikal Vergisine tabi tutulmaktadır. Vergi için öncelikle beyanname verilir. Beyannameyi kendisine mal intikal eden gerçek veya tüzel kişiler vermektedir. Beyanname her şekilde verilirken, vergi;  istisna haddinin üstünde değer elde edilmesi halinde ödenir.  Veraset ve intikal vergisi olan  tahakkukundan itibaren üç yılda iki eşit taksit halinde ödenir.   2019 yılı miras vergisi için ilk taksit Mayıs ayında, ikinci taksiti ise Kasım ayında ödenecektir.

Sevgiyle kalın

Her türlü sorularınızı ve sorunlarınızı benim ile paylaşabilirsiniz.

 

Ercüment YAMAN

0 532 683 26 23 / / 0 232 673 35 25

ercuyaman@hotmail.com

www.candarliyaman.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir